EATON DH365UWKN Non-Fusible Safety Switch With Solid Neutral, 600VAC, 400 350 Hp, Tpst Contact, 3P
Get it by Thursday, May 21
€34,512.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 400A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Fuse Configuration | Non Fusible |
| Height | 57.63" |
| Length | 12.63" |
| Max. Hp Rating | 125 Hp @ 240V AC TD 3 Ph, 250 Hp @ 480V AC TD 3 Ph, 350 Hp @ 600V AC TD 3 Ph, 50 Hp @ 250V DC |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Notes | Suitable For Service Entrance Use With A Neutral Or Ground Lug Kit Installed |
| Number Of Wires | 4 |
| Voltage | 600V |
| Width | 23" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 56.25 |
| Ship height (cm) | 146.38 |
| Ship length (cm) | 32.08 |
| Ship width (cm) | 58.42 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Number Of Poles | Enclosure Material | Environment | Protection Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FDKW | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 3 | 240V | 3 | Galvanized Steel | - | - | €1,091.24 | |
![]() |
DH221FGKV | 30A | NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €691.68 | |
![]() |
DH221FDK | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €1,385.08 | |
![]() |
DH221FDKV | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FGK | 30A | NEMA 1 | 2 | 240V | 2 | Steel | - | - | €141.13 | |
![]() |
DH221FRKV | 30A | NEMA 3R | - | 240V | 2 | - | - | - | €1,300.13 | |
![]() |
DH221FWKV | 30A | NEMA 4X | 2 | 240V | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,411.78 |
Explore Products
- GRAINGER Satin FPR 304#4-16Gx48x120 Silver Stainless Steel Sheet, 4 Ft X 10 Ft Size, 0.058 Inch Thick, Flat Polished Finish
- SPEARS VALVES 1888-190 Nipple, Threaded One End, Schedule 80, 2-1/2 x 19 Size, PVC
- GATES 725904825
- STEARNS BRAKES 108205202085 Brake
- VERMONT GAGE 501417500 Jobber Drill Blank, 17.50 mm Dia, 6 Inch Length, Bright Uncoated Finish
- BROWNING 139421 WORM WHEEL 1GW 58:1 Worm Shaft
- HAMILTON R-WHS-6SVB Workhorse Rigid Caster, 6 X 2 Inch Size, 1/2 Inch Stainless Steel Ball Bearing
- BW TECHNOLOGIES M5-SS Sensor Screen Quad
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Boxes
- Machine Tool Pumps
- Fuel and Gas Cans
- Hook-and-Loop Sanding Discs
- Thermocouple Adapters
- LOC-LINE Y Fittings
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- JOHN GUEST Speedfit Reducing Tees
- COVENTRY Swab, Cleanroom, Foam Cover, Foam, White
- VESTIL LM Series Lift Master Booms, Non-Telescoping
- VESTIL VPRDO Series Cast Aluminium Dollies
- NORTON ABRASIVES F970 BlazeX CA Coarse Grit Fiber Discs
- ZSI-FOSTER Beta Heavy Serires Hex Head Bolts, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH365UWKN Non-Fusible Safety Switch With Solid Neutral, 600VAC, 400 350 Hp, Tpst Contact, 3P
€34,512.46 /unit





