EATON DH365NDKLW Heavy Duty Fusible Single Throw Safety Switch, 600 VAC, 400A, 250 Hp, 350 Hp, 3P
Get it by Tuesday, Apr 14
€18,041.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 400A |
| Enclosure Material | Galvanized Steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible With Neutral |
| Height | 57.47" |
| Length | 11 1/5" |
| Max. Hp Rating | 250, 350 Hp (3PH @480/600 V) |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 12, NEMA 3R |
| Notes | For 2-Pole Applications, Use Outside Poles Of 3-Pole Switch |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Special Features | Enhanced Visible Blades, Lower Viewing Window |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 600V |
| Width | 22.66" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 60.75 |
| Ship height (cm) | 145.97 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 57.56 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Number Of Poles | Enclosure Material | Environment | Protection Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FDKW | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 3 | 240V | 3 | Galvanized Steel | - | - | €1,091.24 | |
![]() |
DH221FGKV | 30A | NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €691.68 | |
![]() |
DH221FDK | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €1,385.08 | |
![]() |
DH221FDKV | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FGK | 30A | NEMA 1 | 2 | 240V | 2 | Steel | - | - | €141.13 | |
![]() |
DH221FRKV | 30A | NEMA 3R | - | 240V | 2 | - | - | - | €1,300.13 | |
![]() |
DH221FWKV | 30A | NEMA 4X | 2 | 240V | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,411.78 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0611219 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.57 Inch Height
- B & P MANUFACTURING A67 Handle, Cable Style, 62 Inch Sqr. Loop, 2 Crossmembers, 48 Inch Grip, Brace
- HOLO-KROME 33126 82202 Alloy, Socket Set Screw, Cup Point, 1/2-20 x 1/2 Size
- IPS 6408GG Single Lever Valve
- EATON QC1015V Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Type Qc, 15 A, 10 Kaic, 1-Pole, 120/240 V
- USA SEALING BULK-FG-1612 Flange Gasket, 4 Inch Pipe Size, 6 7/8 Inch Outside Dia, 4 1/2 Inch Inside Dia, Dark Gray
- DAYTON 61HW03 Vacuum Filter, 7 3/4 Inch x 9 3/4 Inch x 1/4 Inch Size
- EATON T48M11S7516CU General Purpose Ventilated Transformer, Primary 480V, Secondary 120/240V, 75 Kva
Explore More
- KEYSHAFT
- Nippers and Nibblers
- Circuit Protection Devices
- Toolholders
- Joystick Operators
- Lab Oven and Furnace Accessories
- OIL SAFE Fill Point ID Washers
- CHAMPION TOOL STORAGE Modular Series Cabinets
- MEMPHIS GLOVE Ultratech General Purpose Gloves
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Fitting 90 Deg. Street Elbows, Spigot x Socket
- MARTIN SPROCKET Stock Bore C Type Flame Cut Sprockets, 1568 Chain Number
- ENERPAC RARH Series Double Acting Hydraulic Cylinders
- CALBRITE Fender Washers, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH365NDKLW Heavy Duty Fusible Single Throw Safety Switch, 600 VAC, 400A, 250 Hp, 350 Hp, 3P
€18,041.80 /unit




