EATON DH364FWK-GCL Custom Single-Throw Fused Safety Switch, Corrosion Resistant, Mill-Duty, 200 A, Nema 4X
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 200A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible Without Neutral |
| Height | 35.38" |
| Length | 11.63" |
| Max. Hp Rating | 50, 50/125, 150 Hp (1/3PH @480, 600 V) |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Special Features | Corrosion Resistant, Mill-Duty |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 600V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 15 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.65 |
| Ship height (cm) | 89.87 |
| Ship length (cm) | 29.54 |
| Ship width (cm) | 39.37 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Nema Enclosure Rating | Amps | Number Of Poles | Number Of Wires | Enclosure Material | Voltage | Protection Method | Environment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DH221NRKLLV | NEMA 3R | 30A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | €1,449.19 | |
![]() |
DH221NWKV | NEMA 4X | 30A | 2 | 3 | Stainless Steel | 240V | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221NRKV | NEMA 4X | 30A | 2 | 3 | Stainless Steel | 240V | - | - | €1,334.81 | |
![]() |
DH222NRKG-PM | NEMA 3R | 60A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | €2,451.20 | |
![]() |
DH222NGKV | NEMA 3R | 60A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH222NWKV | NEMA 4X | 60A | 2 | 3 | Stainless Steel | 240V | - | - | €6,339.44 | |
![]() |
DH222NRK-PM | NEMA 3R | 60A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | €2,367.98 |
Explore Products
- GRAINGER 55ET61 Tie Down Strap, 12 Feet Length x 2 Inch Width, 800 Lbs Load Limit
- SPEARS VALVES 3329-94523P Reducer Coupling, Gasket x Spigot, 125 PSI, PIP, 27 x 15 Size, PVC
- VIBCO 55-1-1/4 Pneumatic Vibrator 325 Lb 5500 Vpm 80 Psi
- BALDWIN FILTERS PA2352 Air Filter Element/cab
- DAYTON MH2PLH723G Seal Kit
- APPROVED VENDOR 1LBV7 Elbow 45 Degree 1-1/4 Inch Fnpt
- GRAINGER 3F.25X3.5-36 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.25 Inch Thick, 3 1/2 Inch X 36 Inch Size, Cold Finished
- INGERSOLL-RAND 637219-3B1-B Rebuild Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- Walk-Behind Concrete Saws
- Pneumatic Limit Valves
- Powder Bulk Level Controls
- Gear Lockers
- Pressure Reducing Automatic Control Valves
- ANSELL 37-646 Alphatec Latex Free Chemical Resistant Gloves
- DESTACO 375-M Series Pull Action Latch Clamps
- TYGON SE 200 Tubings
- RUD CHAIN PP-VIP So-Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- OMRON Slotted Block Proximity Sensor Mount
- KINEDYNE Lever Load Binder
- BUSSMANN AB Series Medium Voltage Fuses
- GRAINGER PSA Sanding Discs
- AIPHONE Hoods
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH364FWK-GCL Custom Single-Throw Fused Safety Switch, Corrosion Resistant, Mill-Duty, 200 A, Nema 4X



