EATON DH363NDKV Low Voltage Safety Switch, 600 VAC, 100A, 3P
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,198.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 100A |
| Enclosure Material | Galvanized Steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible With Neutral |
| Height | 9" |
| Length | 25 1/2" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 12, NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Special Features | Enhanced Visible Blades |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 600V |
| Width | 13 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 64.77 |
| Ship width (cm) | 33.66 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Number Of Poles | Enclosure Material | Environment | Protection Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FDKW | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 3 | 240V | 3 | Galvanized Steel | - | - | €1,091.24 | |
![]() |
DH221FGKV | 30A | NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €691.68 | |
![]() |
DH221FDK | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €1,385.08 | |
![]() |
DH221FDKV | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FGK | 30A | NEMA 1 | 2 | 240V | 2 | Steel | - | - | €141.13 | |
![]() |
DH221FRKV | 30A | NEMA 3R | - | 240V | 2 | - | - | - | €1,300.13 | |
![]() |
DH221FWKV | 30A | NEMA 4X | 2 | 240V | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,411.78 |
Explore Products
- HALLOWELL H5513-1810PB Starter High Capacity Shelving 123inh 36inw 18ind
- WATTS 0006274 Thermostatic Mixing Valve, 1 Inch Inlet Connection Size, 1 Inch Outlet Connection Size
- ADVANCE TABCO GLG-309 Work Table, 108 X 30 Inch Size 14 Ga 304 Ss Top
- ZOELLER 39-0124
- GROVE GEAR GRG8322042.00 Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft Left Worm Gear
- BUSSMANN FNA-2 Fuse 2a Indicating Fna 125vac Fiberglass
- BALDOR MOTOR EJMM3211T-G Close Coupled Motor, 230/460V, 1800 RPM, 3 hp, 3 Phase, ODP, 182JM Frame
- MILWAUKEE 49-16-B400S Stripping Bushing, For Copper, 400 MCM Max, THHN/XHHW
Explore More
- KEYSHAFT
- Window Sight Flow Indicators
- Spray Gun Cup Liner
- Hangers
- Air Tapping Arms
- Stainless Steel Grating
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Full Leather Back Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- LAMP ESR5 Series Full Extension Drawer Slides
- GLOBE SCIENTIFIC Label/Dot Combo Rolls, Cryo, Direct Thermal
- VULCAN Spa and Hot Tub Heater
- ACROVYN Outside Corner, Impact Resistant
- APOLLO VALVES RVW40 Series Hot Water Safety Relief Valves
- SPEAKMAN Cartridges
- MERSEN FERRAZ 9F61 Size DD Live Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH363NDKV Low Voltage Safety Switch, 600 VAC, 100A, 3P
€5,198.79 /unit




