EATON DH363FRK-CSA Heavy Duty Fusible Single Safety Switch, 600 VAC, 100A, 3P
Get it by Friday, May 22
€5,184.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 100A |
| Enclosure Material | Galvanized Steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible Without Neutral |
| Height | 9" |
| Length | 22 1/2" |
| Max. Hp Rating | 30, 40/60, 75 Hp (1/3PH @480, 600 V) |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Notes | Suitable For Service Entrance Use With A Neutral Kit Installed |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 600V |
| Width | 12 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.45 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 57.15 |
| Ship width (cm) | 32.39 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Number Of Poles | Enclosure Material | Environment | Protection Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FDKW | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 3 | 240V | 3 | Galvanized Steel | - | - | €1,091.24 | |
![]() |
DH221FGKV | 30A | NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €691.68 | |
![]() |
DH221FDK | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €1,385.08 | |
![]() |
DH221FDKV | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FGK | 30A | NEMA 1 | 2 | 240V | 2 | Steel | - | - | €141.13 | |
![]() |
DH221FRKV | 30A | NEMA 3R | - | 240V | 2 | - | - | - | €1,300.13 | |
![]() |
DH221FWKV | 30A | NEMA 4X | 2 | 240V | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,411.78 |
Explore Products
- BRADY 7073-4-PK 172431 Pipe Marker, Deionized Water, Green, White, Fits 3/4 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 4 Pipe Marker
- STAFFORD MFG 6L105P2 Shaft Collar, Set Screw Type, 1-5/16 Inch Bore, Zinc Plated Steel
- BURNDY AYPO300 Aluminium Offset Adapter 300 Kcmil
- SUPER-STRUT SP-AB227-SS Angle Fitting, Stainless Steel
- PLAST-O-MATIC TEBVF8-3-300EPS-CP-A Electrically Actuated Ball Valve, CPVC, Socket Connection, EPDM Seal, 3 Inch Size
- VICKERS 597105
- DIXON 1420610C Hose Barb, 3/8 Inch Hose I.D. x 5/8 Inch-18 UNF Thread, Brass, Male 45 Deg. Bend
- MORSE CUTTING TOOLS 88192 Ballnose End Mill, 3/16 Inch Dia., 3/8 Inch Shank, 7/16 Inch Depth
Explore More
- KEYSHAFT
- Scale Accessories
- Water Powered Pumps
- Plunger Pump Accessories
- Telescoping Gage Sets
- Wheel Risers
- OIL SAFE Colour Coded Quick Connects, Female
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Cowhide Leather
- KRYTOX GPL 215 Series Extreme Pressure Grade Grease
- ANVIL AS732 Series Shelf Brackets
- JAMCO Work Height Platform Truck
- NTN Cylindrical Bearing
- POWERS FASTENERS Drive Pins
- 3M 471 Vinyl Tapes
- 3M 983 Series Diamond Grade Conspicuity Markings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH363FRK-CSA Heavy Duty Fusible Single Safety Switch, 600 VAC, 100A, 3P
€5,184.96 /unit





