EATON DH325FWKV Fusible Low Voltage Heavy Duty Safety Switch, 240 VAC, 400A, ST Contact, 3P
Get it by Tuesday, Apr 14
€42,254.62 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 400A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible Without Neutral |
| Height | 13" |
| Length | 64 1/2" |
| Max. Hp Rating | 50, 125/50 Hp (3PH @Std, TD/250V DC) |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Notes | Heavy Duty Safety Switch (HDSS) |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Special Features | Corrosion Resistant, Enhanced Visible Blade |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 240V |
| Width | 26" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 59.85 |
| Ship height (cm) | 33.02 |
| Ship length (cm) | 163.83 |
| Ship width (cm) | 66.04 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Number Of Poles | Enclosure Material | Environment | Protection Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FDKW | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 3 | 240V | 3 | Galvanized Steel | - | - | €1,091.24 | |
![]() |
DH221FGKV | 30A | NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €691.68 | |
![]() |
DH221FDK | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €1,385.08 | |
![]() |
DH221FDKV | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FGK | 30A | NEMA 1 | 2 | 240V | 2 | Steel | - | - | €141.13 | |
![]() |
DH221FRKV | 30A | NEMA 3R | - | 240V | 2 | - | - | - | €1,300.13 | |
![]() |
DH221FWKV | 30A | NEMA 4X | 2 | 240V | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,411.78 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 551113120 Tool Blank, HSS, 0.0002 Inch Tolerance
- GRAINGER ZUSAB-PB-21 Sleeve Bearing, 8 mm Bore, 10 mm Od, 6 mm Length
- BRADY 99186 Label, 14 Inch Height, 10 Inch Width, Polystyrene, Adhesive
- VERMONT GAGE 911352550 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.5255 Inch Size
- BATTALION 1XPB9 Paddle Latch Nonlocking Zinc Plated
- GEARWRENCH 80301 Socket Set, Sae/Metric, 1/4 Inch Drive, 12 Point, 51 Pcs
- GRAINGER 629_60_0 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.75 Inch Thick, 3 Inch X 5 Ft Size, Cold Finished, Mill
Explore More
- KEYSHAFT
- Motion Control Couplings
- Homogenizers
- Packaged Terminal Air Conditioners PTAC
- Confined Space Ventilation Ducting
- Drill Bit Inserts
- ANSELL 11-518V Hyflex Cut Resistant Gloves
- GENERAL ELECTRIC FB100 Series Molded Case Circuit Breakers
- COOPER B-LINE B276 Series Fourteen Hole Double Corner Gussetted Connections
- HOWARD LEIGHT Laser Lite Disposable Earplugs
- MORSE CUTTING TOOLS 2068 Series Hand Taps, Straight Flute
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH325FWKV Fusible Low Voltage Heavy Duty Safety Switch, 240 VAC, 400A, ST Contact, 3P
€42,254.62 /unit




