EATON DH322FWKX Safety Switch, 240VAC, 60 3 Hp, 7-1/2 Hp, 10 Hp, 15 Hp, 3P
Get it by Thursday, May 21
€8,268.85 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 60A |
| Enclosure Material | EnviroLine Stainless |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible Without Neutral |
| Height | 19 2/25" |
| Length | 10.22" |
| Max. Hp Rating | 3, 7.5/15 Hp (1, 3PH @Std/3PH @TD) |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Special Features | Corrosion Resistant, Enviroline Stainless Steel Enclosure And Mechanism |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 240V |
| Width | 7.73" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.45 |
| Ship height (cm) | 48.46 |
| Ship length (cm) | 25.96 |
| Ship width (cm) | 19.63 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Amps | Number Of Poles | Enclosure Material | Protection Method | Environment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DH221FDKW | NEMA 1 | 2 | 240V | 30A | 2 | Steel | - | - | €2,170.35 | |
![]() |
DH221FWK | NEMA 4X | 2 | 240V | 30A | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,132.07 | |
![]() |
DH221NGK | NEMA 1 | 3 | 240V | 30A | 2 | Steel | - | - | €1,194.96 | |
![]() |
DH221FWKW | NEMA 4X | 3 | 240V | 30A | 2 | Krydon, Non Metallic | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FRK | NEMA 3R | 2 | 240V | 30A | 2 | Galvanized Steel | - | - | €192.68 | |
![]() |
DH221NRK | NEMA 3R | 3 | 240V | 30A | 2 | Galvanized Steel | - | - | €465.92 | |
![]() |
DH221NWK | NEMA 4X | 3 | 240V | 30A | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,846.88 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 596646525 Kit-M4+ Encp-90/95Vdc-Clh
- ADAPT-ALL 9037-0204 Hydraulic Hose Adapter, 1/4 x 1/8 Inch Fitting Size, Female x Male, BSPP x NPT, Rigid
- MAIN FILTER INC. MF0850289 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.14 Inch Height
- ZSI-FOSTER K3B-103 ZSI K3B-103
- LEGRIS 3109 53 14 Male Elbow 1/8 Inch Outer Diameter 290 Psi
- HOFFMAN DGCL201 17256 Compression Lug, Fits #2/0 Cable, Copper, Black
- EATON KD4400V Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Kd Type, 4-Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 50/60 Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Motor Switches and Starters
- Drinking Fountains
- Temperature and Humidity Transducers
- Height Gauges
- Air and Vacuum Release Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 9.5 mm Dots
- ANVIL 69F Series Adjustable Swivel Rings, Felt-Lined, Electro-Galvanized
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- CEMENTEX USA Feature Series, 21 Cal. Coverall Kits
- GROVE GEAR GRG Series, BMQ-R Style, 826 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- STARRETT 780XT Electronic Internal Micrometers
- MERIT BRASS 4080 304 Stainless Steel Welded Nipples, Schedule 40
- SIOUX CHIEF Dishwasher/Disposal Drain Hoses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH322FWKX Safety Switch, 240VAC, 60 3 Hp, 7-1/2 Hp, 10 Hp, 15 Hp, 3P
€8,268.85 /unit




