EATON DH266UPK Low Voltage Safety Switch, 600 VAC, 600A, ST Contact, 2P
Get it by Thursday, Apr 9
€39,121.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 600A |
| Enclosure Material | Steel |
| Fuse Configuration | Non Fusible |
| Height | 62.97" |
| Length | 12.79" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4 |
| Number Of Poles | 2 |
| Type | Single-throw |
| Width | 25.01" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 75.15 |
| Ship height (cm) | 159.94 |
| Ship length (cm) | 32.49 |
| Ship width (cm) | 63.53 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Number Of Poles | Enclosure Material | Environment | Protection Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FDKW | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 3 | 240V | 3 | Galvanized Steel | - | - | €1,091.24 | |
![]() |
DH221FGKV | 30A | NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €691.68 | |
![]() |
DH221FDK | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €1,385.08 | |
![]() |
DH221FDKV | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FGK | 30A | NEMA 1 | 2 | 240V | 2 | Steel | - | - | €141.13 | |
![]() |
DH221FRKV | 30A | NEMA 3R | - | 240V | 2 | - | - | - | €1,300.13 | |
![]() |
DH221FWKV | 30A | NEMA 4X | 2 | 240V | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,411.78 |
Explore Products
- MERIT BRASS 7248
- IPS 22206 Chlorine, Granular
- SQUARE D 9013GHG6J61 Pressure Switch DPST 130/175psi 3/8 FNPS
- WALTER TOOLS 7506385 Jobber Length Drill Bit, 1 mm Size, 12 mm Flute Length, 34 mm Overall Length
- SPEARS VALVES 2014-012 Gate Valve, DIN Socket, Buna, 40mm Size, PVC
- SLOAN 3013290 ROYAL 195-1.5-11-3/4-LDIM Urinal Flushometer, Manual, 1.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush, 11.75 Inch Length
- APOLLO VALVES 15119B116CEQ Air Relief Valve, 1 Inch Size, 116 Psi Pressure, Brass
Explore More
- KEYSHAFT
- Engine Lathes
- Garden Hose Connectors and Adapters
- Decorative Fixtures
- Rotary Gear Pump Heads
- Speed Reducers and Gear Drive Accessories
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- HOWARD LEIGHT Max Earplugs
- ANVIL AS150 Series Channels, Solid
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- HONEYWELL Panel Mount Plunger Actuator Large Basic Snap Switch
- EXCELTA Needle Nose Pliers
- NIBCO Elbows, 90 Degrees, Intermediate Radius
- BUSSMANN BMM Series Modular Fuse Blocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH266UPK Low Voltage Safety Switch, 600 VAC, 600A, ST Contact, 2P
€39,121.11 /unit





