EATON DH266NWK Safety Switch, 600VAC, 600 250 Hp At 240VAC, 500 Hp At 480, 600VAC, St Contact, 2P
Get it by Thursday, May 21
€57,922.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 600A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Height | 13" |
| Length | 64" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Special Features | Corrosion Resistant |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 600V |
| Width | 26" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 63 |
| Ship height (cm) | 33.02 |
| Ship length (cm) | 162.56 |
| Ship width (cm) | 66.04 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Number Of Poles | Enclosure Material | Environment | Protection Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FDKW | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 3 | 240V | 3 | Galvanized Steel | - | - | €1,091.24 | |
![]() |
DH221FGKV | 30A | NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €691.68 | |
![]() |
DH221FDK | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €1,385.08 | |
![]() |
DH221FDKV | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FGK | 30A | NEMA 1 | 2 | 240V | 2 | Steel | - | - | €141.13 | |
![]() |
DH221FRKV | 30A | NEMA 3R | - | 240V | 2 | - | - | - | €1,300.13 | |
![]() |
DH221FWKV | 30A | NEMA 4X | 2 | 240V | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,411.78 |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC PRHM075EPFL-PP Pressure Regulator, Polypro, Flanged Connection, EPDM Seal, 3/4 Inch Size
- APPROVED VENDOR SFT3616IX Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 8.5mm
- WORLDWIDE ELECTRIC IXPEWWE30-36-286TSC Explosion Proof Motor, 30 HP, 3600 RPM, 230/460V, 286TSC Frame, C-Face with Feet
- SPEARS VALVES 23201A112-025-A Special Reinforced Industrial Ball Valve, Threaded, FKM, 2-1/2 Size, PVC
- DDS 9011513SF Rotary Shaft Oil Seal, 1 Lip With Spring, Sf, Nitrile, 90 mm ID, 115 mm Od, 13 mm Width
- SCHLAGE BE375 CAM 605 Electronic Lock, Entry, Touch Screen Keypad, Cylindrical Mounting, Zinc Alloy
- APPLETON ELECTRIC NEPL2AL
- APPROVED VENDOR WASB#10N8 Flat Washer, Type B, 10 Fits Bolt Size, Std, 0.203 In I.D., Plain, 13/32 In O.D.
Explore More
- KEYSHAFT
- Ice Dispensers
- Label Applicators
- String Trimmers
- O-Ring Splicing Kits
- Enclosed Service Carts
- DICKSON 3 Inch Charts
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, B3 Lamp Shape
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End
- ANVIL C130 Series Cable Couplings
- SMC VALVES Vacuum Regulator
- EATON Danfoss NV1-10 Series Flow Control Valves
- INTERMATIC Surge Protective Devices
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.54 Inch Outside Dia.
- SLOAN Royal 190 Concealed Manual Urinal Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH266NWK Safety Switch, 600VAC, 600 250 Hp At 240VAC, 500 Hp At 480, 600VAC, St Contact, 2P
€57,922.25 /unit





