EATON DH225FPKV Fusible Low Voltage Safety Switch With Enhanced Visible Blade, 50 Hp At 250VDC, 2P
Get it by Wednesday, Apr 8
€36,101.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 400A |
| Fuse Class Provision | Cartridge |
| Fuse Configuration | Fusible Without Neutral |
| Height | 11" |
| Length | 57" |
| Max. Hp Rating | 50, 125, 50 Hp (3PH @ Std Fuse/time Delay/250V DC) |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4 |
| Notes | Heavy Duty Safety Switch (HDSS) |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Special Features | Enhanced Visible Blade, Upper Viewing Window |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 240V |
| Width | 27" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 54 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 144.78 |
| Ship width (cm) | 68.58 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Amps | Number Of Poles | Enclosure Material | Protection Method | Environment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DH221FDKW | NEMA 1 | 2 | 240V | 30A | 2 | Steel | - | - | €2,170.35 | |
![]() |
DH221FWK | NEMA 4X | 2 | 240V | 30A | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,132.07 | |
![]() |
DH221NGK | NEMA 1 | 3 | 240V | 30A | 2 | Steel | - | - | €1,194.96 | |
![]() |
DH221FWKW | NEMA 4X | 3 | 240V | 30A | 2 | Krydon, Non Metallic | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FRK | NEMA 3R | 2 | 240V | 30A | 2 | Galvanized Steel | - | - | €192.68 | |
![]() |
DH221NRK | NEMA 3R | 3 | 240V | 30A | 2 | Galvanized Steel | - | - | €465.92 | |
![]() |
DH221NWK | NEMA 4X | 3 | 240V | 30A | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,846.88 |
Explore Products
- PROCON 111A025F11CA 250 Rotary Vane Pump, 3/8 Inch Inlet/Outlet Nptf, 25 Gph Max. Flow, Brass, 25 Gph Gph
- EATON E51NLS16PU Inductive Proximity Switch, Shielded, 8 Ft. Cable, 10-30 VDC Input
- STEARNS BRAKES 1087082A0GQF Vertical Mount Brake, NEMA4 230/460VAC
- SMC VALVES MBB40-350Z Tie Rod Cylinder, 40 mm Size, Double Acting
- ANVIL 0338220338 3/4 X 1/2 S160 Plain X Bevel Swage Nipple
- YANKEE 1433-0.7812 Chucking Reamer 25/32 Inch 0.7812 In
- APPROVED VENDOR 110565 Trigger Sprayer Blue/white
- WIHA TOOLS 06358 WIHA 06358
Explore More
- KEYSHAFT
- Sandpaper Sheets
- Welder Generators
- Grommets
- Wire and Cable Protection
- Condensate Drain Pans
- AKRO-MILS 30080 Shelfmax Shelf Bins
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Palm Dotted, 7 Gauge, White/Black
- MUELLER INDUSTRIES 103MAT Silent Check Valves
- ANVIL AS200S Series Channels With Long Slots
- CHEMTROLS VALVES Flange
- FATH INC Comfort Handles
- ARLINGTON INDUSTRIES Siding Box Kits For Large Fixtures
- BURNDY YA-L-2TC Type HYLUG Copper Compression Terminals
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 1.8 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH225FPKV Fusible Low Voltage Safety Switch With Enhanced Visible Blade, 50 Hp At 250VDC, 2P
€36,101.03 /unit



