EATON DCU3104URM Heavy Duty Ungrounded System Solar Dc Disconnect, 1000 VDC, 200A, 3P
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,252.85 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Disconnect |
| Application | Solar |
| Current Rating | 200A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Height | 35.38" |
| Length | 11.63" |
| Main Lug Wire Size | 300 kcmil to #6 kcmil, #4 AWG to #14 AWG, 1/0 AWG to #14 AWG |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Circuits | 3 |
| Product Name | Eaton Heavy Duty DC Disconnect |
| Protection Type | Non-Fusible |
| Series | Series DC Photovoltaic Applications |
| Switch Type | Heavy Duty |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 24.46" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 89.87 |
| Ship length (cm) | 29.54 |
| Ship width (cm) | 62.13 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Current Rating | Height | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DCG1101UXM | 30A | - | - | €6,967.26 | |
![]() |
DCG1101UWM | 30A | 14.14" | - | €4,806.01 | |
![]() |
DCG1101UPM | 30A | 14.14" | - | €4,544.05 | |
![]() |
DCG1103URM | - | 21.99" | - | €2,309.78 | |
![]() |
DCG1102UPM | 60A | 14.14" | - | €2,235.88 | |
![]() |
DCG1102UWM | 60A | 14.14" | - | €4,368.57 | |
![]() |
DCG1102UXM | 60A | 14.14" | - | €8,132.71 |
Explore Products
- LINN GEAR 40b19ss Sprocket, 3.038 Inch Pitch Diameter, .625 Inch Stock Bore, Stainless Steel
- SPEARS VALVES 467S-573SR Special Reinforced Clamp Saddle, FPT, Buna, SS Bolt, 8 x 1/2 Size, PVC
- HESSAIRE 6091054 Evaporative And Misting Cooler Parts, 125 VAC
- ENERPAC P142KV1 Repair Kit, Viton
- STAFFORD MFG 2L105 Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 1-5/16 Inch Bore, Steel
- VOLLRATH 46071-1 Cover Hdle Assembly
- GRAINGER 21045_24_0 Stainless Steel Rod 17-4 Ph, 1 3/16 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
- EAGLE 1690 EDR16900YL Overpacks with Screw-On Lid, Yellow, 95 Gallon, 78.8cm x 78.8cm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Rack Accessories
- Piston Air Compressor/Vacuum Pump
- Hydrostatic Test Pumps
- Trailer Stabilizing Jacks
- Desiccant Dryers
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Over the Knuckle
- ANSELL 58-330 Alphatec Aquadri Gloves
- KEO Narrow Width Keyseat Cutters, Shank Type
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PP, Wide Neck, Round
- LENOX TOOLS Classic Bi-Metal Band Saw Blades
- SPEARS VALVES CPVC Gray Clamp-On Saddles, SR Threaded, Double Outlet, EPDM O-Ring
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Vertical 3-Way Ball Valves Regular Style, Flanged, EPDM
- COMPX NATIONAL Key Blanks
- ADAPT-ALL Or Series O-Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DCU3104URM Heavy Duty Ungrounded System Solar Dc Disconnect, 1000 VDC, 200A, 3P
€6,252.85 /unit



