EATON DCU2102UWM Heavy Duty Ungrounded System Solar Dc Disconnect, 1000 VDC, 60A, 2P
Get it by Thursday, Apr 9
€28,062.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Disconnect |
| Application | Solar |
| Current Rating | 60A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Ground | Ungrounded |
| Height | 19 2/25" |
| Length | 10.22" |
| Nema Enclosure Rating | Nema 4X |
| Note | Not All Configurations For Ampere Rating And Number Of Circuits Are Available. All Circuit Configurations Can Be Found In The Product Dimension Tables. |
| Number Of Circuits | 2 |
| Product Name | Eaton Heavy Duty DC Disconnect |
| Series | Series DC Photovoltaic Applications |
| Switch Type | Heavy Duty |
| Type | DC Disconnect/ungrounded System |
| Voltage Rating | 1000V DC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 12 22/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.65 |
| Ship height (cm) | 48.46 |
| Ship length (cm) | 25.96 |
| Ship width (cm) | 32.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Current Rating | Height | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DCG1101UXM | 30A | - | - | €6,967.26 | |
![]() |
DCG1101UWM | 30A | 14.14" | - | €4,806.01 | |
![]() |
DCG1101UPM | 30A | 14.14" | - | €4,544.05 | |
![]() |
DCG1103URM | - | 21.99" | - | €2,309.78 | |
![]() |
DCG1102UPM | 60A | 14.14" | - | €2,235.88 | |
![]() |
DCG1102UWM | 60A | 14.14" | - | €4,368.57 | |
![]() |
DCG1102UXM | 60A | 14.14" | - | €8,132.71 |
Explore Products
- SQUARE D QOB3401021 Circuit Breaker Bolt-on 3 Pole 40a
- ERICKSON PSC63BAI20070M Boring Bar Holder, 63.00 mm Shank Dia, Coolant Through
- STEARNS BRAKES 575075100 Frictn Pad 6060 Kit 7Ec5
- USA SEALING BULK-FG-1284 Neoprene Flange Gasket, 3-1/4 Inch Outside Diameter, Black
- JAMCO SE248U600GP Reinforced Service Cart, 2 Shelves, 2,400 lbs Capacity
- MAIN FILTER INC. MF0894665 PI13016RN Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Viton Seal, 6.3 Inch Height
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR86-2172P Wire Shelving, Starter Unit, 4 Shelves, 21 x 72 x 86 Inch Size, Proform Green Epoxy
Explore More
- KEYSHAFT
- Stainless Steel Pipe
- Wire Twist Pliers
- Sledges
- Downblast Centrifugal Roof Ventilators
- PA Amplifiers
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- AKRO-MILS 33105 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- MUELLER INDUSTRIES 185 Carbon Steel Simplex Basket Strainers
- CHICAGO-LATROBE Cobalt Steel Jobber Drill Bit, Conventional Point
- BUSSMANN CUBE Fuse Compact Circuit Fusible Disconnects, 30A Max.
- DWYER INSTRUMENTS 1620 Series Single and Dual Pressure Switches
- WATTS LFFBV PEX Series Ball Valves
- SANDPIPER Bumpers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DCU2102UWM Heavy Duty Ungrounded System Solar Dc Disconnect, 1000 VDC, 60A, 2P
€28,062.09 /unit



