EATON DCU1061UPM Heavy Duty Ungrounded System Solar Dc Disconnect, 600 VDC, 30A, 1P
Get it by Wednesday, Apr 8
€818.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Disconnect |
| Application | Solar |
| Current Rating | 30A |
| Enclosure Material | Steel |
| Height | 19 2/25" |
| Length | 10.22" |
| Main Lug Wire Size | #14 AWG to #2 AWG, #14 AWG to 1/0 AWG |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4 |
| Note | Not All Configurations For Ampere Rating And Number Of Circuits Are Available. All Circuit Configurations Can Be Found In The Product Dimension Tables. |
| Number Of Circuits | 1 |
| Product Name | Eaton Heavy Duty DC Disconnect |
| Protection Type | Non-Fusible |
| Series | Series DC Photovoltaic Applications |
| Switch Type | Heavy Duty |
| Type | DC Disconnect/ungrounded System |
| Voltage Rating | 600V DC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.45 |
| Ship height (cm) | 48.46 |
| Ship length (cm) | 25.96 |
| Ship width (cm) | 22.25 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Current Rating | Height | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DCG1101UXM | 30A | - | - | €6,967.26 | |
![]() |
DCG1101UWM | 30A | 14.14" | - | €4,806.01 | |
![]() |
DCG1101UPM | 30A | 14.14" | - | €4,544.05 | |
![]() |
DCG1103URM | - | 21.99" | - | €2,309.78 | |
![]() |
DCG1102UPM | 60A | 14.14" | - | €2,235.88 | |
![]() |
DCG1102UWM | 60A | 14.14" | - | €4,368.57 | |
![]() |
DCG1102UXM | 60A | 14.14" | - | €8,132.71 |
Explore Products
- PARKER B75-04WJCR Filter/Regulator, 40 Micron, 125 Psi, Autodrain, 1/2 Inch Size
- GRAINGER 4R1.437-12 Stainless Steel Rod 304, 1 7/16 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
- TITAN FASTENERS DMAS03006
- TITAN FASTENERS FRA44024
- BRADY 8210P-7 174798 Numbers and Letters Label, 2 Inch Char Ht, Indoor/Outdoor, Non-Reflective, Helvetica, 7
- APPLETON ELECTRIC MLAF322P2NBU Light Fixture, 32W, Low Profile, Enclosed
- ELDON JAMES L12-10BN Elbow Threaded Nylon 3/4 Inch Npt
- GATES 725289755 Quick Disconnect Coupler
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnifiers
- Hard Hat Accessories
- Gravity Exhaust and Supply Ventilators
- Pressure Gauge Accessories
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- VIEGA PROPRESS Coupling with Stops, SS, Press x Press, FKM
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 500 ml Capacity
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Watertight Pin and Sleeve Inlets, 3 / 4 Pole, Black
- WHEELER-REX Hydraulic Pumps
- LEESON Washdown AC Motors
- AMERICAN TORCH TIP KOIKE Cutting Tips 406NT Style
- BUSSMANN 170M Series Type TN/110 Square Body Fuse Links, 1000V
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DCU1061UPM Heavy Duty Ungrounded System Solar Dc Disconnect, 600 VDC, 30A, 1P
€818.30 /unit


