EATON DCG3062FWM Heavy Duty Grounded System Solar Dc Disconnect, 600 VDC, 60A, 3P
Get it by Thursday, Apr 9
€4,376.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Disconnect |
| Application | Solar |
| Current Rating | 60A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Ground | Grounded |
| Height | 19 2/25" |
| Length | 10.22" |
| Main Lug Wire Size | #2 AWG to #14 AWG, 1/0 AWG to #14 AWG |
| Nema Enclosure Rating | Nema 4X |
| Note | Not All Configurations For Ampere Rating And Number Of Circuits Are Available. All Circuit Configurations Can Be Found In The Product Dimension Tables. |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Name | Eaton Heavy Duty DC Disconnect |
| Series | Series DC Photovoltaic Applications |
| Switch Type | Single-Throw DC Photovoltaic Systems Heavy Duty Safety |
| Voltage Rating | 600V DC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 8 19/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.45 |
| Ship height (cm) | 48.46 |
| Ship length (cm) | 25.96 |
| Ship width (cm) | 22.25 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Current Rating | Height | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DCG1101UXM | 30A | - | - | €6,967.26 | |
![]() |
DCG1101UWM | 30A | 14.14" | - | €4,806.01 | |
![]() |
DCG1101UPM | 30A | 14.14" | - | €4,544.05 | |
![]() |
DCG1103URM | - | 21.99" | - | €2,309.78 | |
![]() |
DCG1102UPM | 60A | 14.14" | - | €2,235.88 | |
![]() |
DCG1102UWM | 60A | 14.14" | - | €4,368.57 | |
![]() |
DCG1102UXM | 60A | 14.14" | - | €8,132.71 |
Explore Products
- ZSI-FOSTER FS308VP2 ZSI FS308VP2
- BALDOR / DODGE 072401 SF4S-S2-107RE Bearing S-2000 HD, Bore Round, Steel, Shaft Size 1.4375 Inch
- MARTIN SPROCKET 14H P/B 1 3/4 Quadra-Flex Spacer Hub, Minimum Plain Bore
- SEYMOUR MIDWEST 64238 File Handle, Rasps, Screw-On, 12 Inch File Length
- BROWNING 1008259 3C55SD V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 3 Groove, Cast Iron, 5.9 in OD, 1/2 to 2 in Bore Dia, SD Bushing Type
- ANVIL 0311067805 Y-Branch Fitting, 45 Degree, Galvanized, 2 1/2 Inch Nominal Size
- LEGRIS 3114 12 13 Push-to-Connect Fitting, Nylon, Push-to-Connect x BSPP, 12 mm Tube OD
- EATON 10250T331 Potentiometer, Heavy Duty, Oiltight/Watertight, 50 VAC/VDC, 2 W Power Rating, 1000 Ohm
Explore More
- KEYSHAFT
- Wallpaper Tools
- Air Hose Accessories
- Vacuum Cleaner Accessory Kits
- Welding Cable
- CONDOR Chemical Resistant Sleeve Aprons
- CAIMAN Heatrac Insulated Touch Screen Winter Gloves, Camouflage
- RINGERS GLOVES R-266 Insulated Impact Gloves
- KEO Countersinks, 6-Flute, High Speed Steel
- ANVIL CT138R Series Rod Threaded Ceiling Flanges
- INGERSOLL-RAND Tool Retractor
- WEBSTONE Rotating Flanged Ball Valve
- DAYTON Socket Mounted Multi Function Time Delay Relays, For 11 Pin Sockets, 10A
- UNISTRUT Beam Clamp
- ICS Drive Sprockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DCG3062FWM Heavy Duty Grounded System Solar Dc Disconnect, 600 VDC, 60A, 3P
€4,376.65 /unit


