EATON DCG2102UPM Heavy Duty Dc Disconnect, 60A, Nema 4, Painted Steel, Non-Fusible, Grounded | BJ2ERZ
EATON DCG2102UPM Heavy Duty Grounded System Solar DC Disconnect, 1000 VDC, 60A, 2P
Item: BJ2ERZModel: DCG2102UPM
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Disconnect
Application Solar
Current Rating 60A
Enclosure Material Steel
Ground Grounded
Height 9"
Length 25 1/2"
Main Lug Wire Size #14 AWG to #2 AWG
Nema Enclosure Rating NEMA 4
Product Name Eaton Heavy Duty DC Disconnect
Protection Type Non-Fusible
Series Series DC Photovoltaic Applications
Switch Type Heavy Duty DC Photovoltaic Systems
Type DC Disconnect/grounded System
Voltage Rating 1000V DC