EATON DCG1104FRM Grounded System Solar DC Disconnect, 1000 VDC, 200A, 1P
Get it by Thursday, May 21
€3,407.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Disconnect |
| Current Rating | 200A |
| Enclosure Material | Galvanized Steel |
| Ground | Grounded |
| Height | 11 1/2" |
| Length | 37 1/2" |
| Main Lug Wire Size | 300 kcmil to #6 kcmil, #4 AWG to #14 AWG, 1/0 AWG to #14 AWG |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Note | Not All Configurations For Ampere Rating And Number Of Circuits Are Available. All Circuit Configurations Can Be Found In The Product Dimension Tables. |
| Product Name | Eaton Heavy Duty DC Disconnect |
| Protection Type | Fusible |
| Series | Series DC Photovoltaic Applications |
| Switch Type | Heavy Duty DC Photovoltaic Systems |
| Type | DC Disconnect/grounded System |
| Width | 19" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 29.21 |
| Ship length (cm) | 95.25 |
| Ship width (cm) | 48.26 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Current Rating | Height | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DCG1101UXM | 30A | - | - | €6,967.26 | |
![]() |
DCG1101UWM | 30A | 14.14" | - | €4,806.01 | |
![]() |
DCG1101UPM | 30A | 14.14" | - | €4,544.05 | |
![]() |
DCG1103URM | - | 21.99" | - | €2,309.78 | |
![]() |
DCG1102UPM | 60A | 14.14" | - | €2,235.88 | |
![]() |
DCG1102UWM | 60A | 14.14" | - | €4,368.57 | |
![]() |
DCG1102UXM | 60A | 14.14" | - | €8,132.71 |
Explore Products
- GATES 11/5V950 Banded V-Belt, 11 Strand, 95 Inch Length, 0.598 Inch Thickness
- ANVIL 0332729607 Nipple, XXH, Steel, Black, Seamless, Pipe Size 1 1/2", Close Length 4"
- ENERPAC CB918041 U-Cup
- REGAL 017861AS53 Hand Tap, 1 1/2-8 Size, H5 Limit, 4 Flutes, Bottom, 8 Pitch With Nitride & Steam Oxide
- OSG VGM5-0148 Square End Mill, Center Cutting, 5 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia., 1 1/2 Inch Length Of Cut
- VESTIL SBM-10-6 Steel Economy Spreader Beam, 72 Inch Length, 1000 lb Capacity, Blue
- BOSTON GEAR HFE16 Female Threaded Right Hand Rod End, Precision Grade, 1 in Dia, Thread Size 1-1/4 - 12 in
- VERMONT GAGE 141133870 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3387 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulk Containers
- Motor Accessories
- Router Bits
- Wire Wrap and Unwrap Tools
- Curtain Walls
- ANSELL 87-198 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- ANSELL 11-900 Hyflex Blue White Nitrile Coated Gloves
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- LITTLE GIANT LADDERS Flip-N-Lite Aluminum Stepladders
- PROTO Impact Socket, 1-1/2 Inch, Metric
- HEATHROW SCIENTIFIC Slide
- KIPP K0006 Series, 10-32 Thread Size Adjustable Cam Levers
- KIMBLE CHASE Glass Columns
- SANDPIPER Sensors
- SANDPIPER O Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DCG1104FRM Grounded System Solar DC Disconnect, 1000 VDC, 200A, 1P
€3,407.51 /unit



