EATON DC1-345D8FB-A66CE1 Compact Adjustable Frequency Drive, 480 V In/460 V Out, 5.8A, 3 HP
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,280.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Variable Frequency Drive |
| Amperage Rating | 5.8A |
| Depth | 9 1/5" |
| Frame Size | FR2 |
| Height | 14.3" |
| Type | VF Drive |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First.Plus 5 Years On Capacitor Cells. |
| Width | 8 2/5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.64 |
| Ship height (cm) | 36.32 |
| Ship length (cm) | 23.37 |
| Ship width (cm) | 21.34 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Height | Depth | Phase | Hp | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DC1-12011FB-A20CE1 | 12 1/2" | 10 1/5" | - | - | - | €1,458.03 | |
| DC1-12011FB-A6SN | 10 3/25" | 7 14/25" | 1, 3 | 3 hp | IP66 With Disconnect | €2,780.51 | |
| DC1-12011FB-A6SCE1 | 15.3" | 10 1/5" | - | - | - | €2,780.51 | |
| DC1-12011NB-A66CE1 | 14.3" | 9 1/5" | - | - | - | €2,134.88 | |
| DC1-12011NB-A6SCE1 | 14.3" | 9 1/5" | - | - | - | €2,196.81 | |
| DC1-12015NB-A66CE1 | 12" | 17 3/4" | - | - | - | €3,363.06 | |
| DC1-12011FB-A66CE1 | 8 1/2" | 9 1/5" | - | - | - | €1,776.39 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141141720 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.4172 Inch Size
- TENNSCO TOT-8-3624-7 Boltless Shelving Add-On Unit, 8 Divider, 36 x 24 x 88-1/4 Inch Size
- EATON SVX003A1-2A1B1 Adjustable Frequency Drive, 3HP, 1 Al, 2 AO, NEMA Type 1, 208-230V, Internal Brake Chopper
- VERMONT GAGE 141272960 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.7296 Inch Size
- GATES 4/B270 Banded V-Belt, 4 Strand, 271 Inch Outside Length
- EATON ECX09B1BFA-R63/C
- GRAINGER P25S-GTH 150K-14-WB Kingpinless Swivel Plate Caster, 6 Inch, Medium-Duty, 1650 Lbs Load Rating
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Brushes
- Vehicle Work Lights
- Panel Truck Accessories
- Rotary Vane Pumps
- Stainless Steel Music Wire
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Black
- ANSELL 56-009 Alphatec Medium Duty PVC Protective Aprons
- RUD CHAIN WPPH-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- KEO Metric NC Spotting Drills, Long
- PRO-LINE Overhead Light / Frame
- DAKE CORPORATION Double Acting, Fixed Cylinder, H-Frame Hydraulic Press
- AQUATROL SAFETY VALVES 55 Series, Bronze Adjustable Relief Valve
- TELEMECANIQUE SENSORS Pressure Switch Transducer Combinations
- AMERI-VENT Liners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DC1-345D8FB-A66CE1 Compact Adjustable Frequency Drive, 480 V In/460 V Out, 5.8A, 3 HP
€2,280.52 /unit

