EATON CSH2225N Type Csh Main Circuit Breaker, Main Circuit Breaker, 225 A, 35 Kaic | BJ2AXN
EATON CSH2225N Circuit Breaker, 120/240 VAC, 225A, 35 kA Interrupt, 2P, Thermal/Magnetic Trip
Item: BJ2AXNModel: CSH2225N
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type CSH
For Use With Type ECB Unit Enclosures
Height 1"
Interrupt Rating 35 kAIC
Length 1"
Main Circuit Breaker CH
Notes For Use In Type ECB Unit Enclosures
Number Of Poles 2
Type Main Circuit Breaker
Voltage 120/240V
Width 1"
Wire Size #2 AWG to 300 kcmil