EATON CSH2225BM Type Csh Bulk Main Circuit Breaker, Bulk Main Circuit Breaker, Bulk Main, 225 A, 35 Kaic | BJ2AXP
EATON CSH2225BM Circuit Breaker, 120/240 VAC, 225A, 35 kA, 2P
Item: BJ2AXPModel: CSH2225BM
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
This product can only be shipped in multiples of 300
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type CSH
Features Bulk Main
For Use With Type ECB Unit Enclosures
Height 1"
Interrupt Rating 35 kAIC
Length 1"
Main Circuit Breaker CH
Notes Bulk - Must Order In Box Quantities Of 300, For Use In Type ECB Unit Enclosures
Number Of Poles 2
Quantity 23
Type Bulk Main Circuit Breaker
Voltage 120/240V
Width 1"
Wire Size #2 AWG to 300 kcmil