EATON CL120GFTCS Ground Fault Circuit Breaker, 20A, 120V/240V | BH9YFE
EATON CL120GFTCS Ground Fault Circuit Breaker, 120/240 VAC, 20A, 10 kA Interrupt, 1P
Item: BH9YFEModel: CL120GFTCS
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 20A
Breaker Size 1"
Capacity 10 kAIC
Features Clamshell
Height 1"
Length 8"
Number Of Poles 1
Type 1" GFCI Circuit Breakers
Voltage 120/240V
Width 4"
Wire Size #14 AWG to 4 AWG
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.2
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)20.32
Ship width (cm)10.16
Country of OriginUS
Product Variants
ProductModelNumber Of PolesVoltageTypePrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.