EATON CB2022T110DC6005 Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2000A, 1No-1Nc, 110 Vdc, Top Feed, No Ground Fault, 600V | BJ8ETF
EATON CB2022T110DC6005 Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2000A, 1No-1Nc, 110Vdc, 600V, 2-Pole, Two-Wire
Item: BJ8ETFModel: CB2022T110DC6005
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Switch
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Control Voltage 110V DC
Feed Type Top
Fuse Configuration Top Feed
Grounding No Ground Fault
Length 16"
Max. Voltage 600V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 2
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 600V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 600V