EATON CB0833T120480PC Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EDB
EATON CB0833T120480PC Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 800A, 120V, Top Feed, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BJ8EDBModel: CB0833T120480PC
Item Switch
Amps 800A
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Fuse Configuration Top Feed
Grounding No Ground Fault
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 26.1"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features Single-Phase Voltage Relay With Capacitor Trip Device (Taylor)
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V