EATON C65DRJ250T Definite Purpose Contactor, Quick, 50A, 24 Vac, 50/60 Hz | BJ8DPC
EATON C65DRJ250T Definite Purpose Contactor, 50A, Quick, 24 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, 65A, Reversing
Item: BJ8DPCModel: C65DRJ250T
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Amps Range 15-50A
Amps Rating 50A
Coil Voltage 24V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 50A
Length 3.35"
Product Width 5"
Resistive Load 65A