EATON C65DRJ250A Definite Purpose Contactor, Quick, 50A, 110-120 Vac, 50/60 Hz | BJ8DPF
EATON C65DRJ250A Definite Purpose Contactor, 50A, Quick, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, 65A, Reversing
Item: BJ8DPFModel: C65DRJ250A
In Stock
Get it by Friday, May 22
Amps Range 15-50A
Amps Rating 50A
Coil Voltage 110-120V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 50A
Length 3.35"
Product Width 5"
Resistive Load 65A