EATON C440C2A140SPX Electronic Overload Relay, 24 to 140A, 1NC-1NO Contact
Item: BJ8CXDModel: C440C2A140SPX
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Overload Relay
Frame Size 110 mm
Height 6"
Length 6 1/5"
Overload Range 24-140A
Product Name Eaton C440 electronic overload relay
Rated Short-time Withstand Amps Manual Auto
Special Features Ground Fault Sensing
Trip Type Selectable 10A, Class 10, 20, 30
Type Electronic Overload Relay
Width 4.33"