EATON C440A1A045SF1 Electronic Overload Relay, 9/45A, Class 10/20/30
Item: BJ8CTQModel: C440A1A045SF1Cross Ref: 810WA6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Overload Relay
Auxiliary Contact Form 2NO, 2NC
Body Depth 4.32"
Body Height 3.8"
Body Width 1.8"
Compatible Contactor Series C25 Definite Purpose, Freedom
Frame Size 45 mm
Height 3 4/5"
Ip Rating IP20
Length 4 8/25"
Max. Overload Relay Current Setting 45A
Maximum Voltage Rating 690V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 9A
Nema Size 1
Number Of Poles 3
Overload Protection Type Electronic
Overload Range 9-45A
Phase Three
Product Name Eaton C440 electronic overload relay
Relay Mounting Style Direct To Contactor
Relay Style NEMA
Reset Type Auto, Manual
Size Freedom Size 1
Special Features Standard
Standards Ce, Csa, Ul Listed
Thermal Units Required Not Applicable To Electronic Type Overload Relays
Trip Class Class 10, Class 20, Class 30
Trip Type Selectable 10A, Class 10, 20, 30