EATON C25DRF240T Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 24 Vac, 50/60 Hz | BJ8BBE
EATON C25DRF240T Definite Purpose Contactor, 40A, Quick Connection, 24 Vac, 50/60 Hz, 50A, Non-Reversing
Item: BJ8BBEModel: C25DRF240T
In Stock
Get it by Monday, May 25
Amps Range 15-50A
Amps Rating 40A
Coil Voltage 24V AC
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 40A
Length 3.35"
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 50A