EATON C25DRF2401T Definite Purpose Contactor, 401A, Open With Din Rail Mounting Adapter, 15-50A | BJ8BBB
EATON C25DRF2401T Definite Purpose Contactor, 40A, 2-Pole, Non-Reversing, 24 Vac, 50/60 Hz
Item: BJ8BBBModel: C25DRF2401T
In Stock
Get it by Monday, May 25
Amps Range 15-50A
Amps Rating 40A
Auxiliary Contacts Quick Connect
Coil Voltage 24V DC
Frequency 50-60 Hz
Inductive Full Load 40A
Length 3.35"
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 50A