EATON C25DRD315A-GL Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 24 Vac, 50/60 Hz | BJ8AZC
EATON C25DRD315A-GL Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 24 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, 50A, Non-Reversing
Item: BJ8AZCModel: C25DRD315A-GL
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Definite Purpose Contactor
Accessories DIN Rail Mounting Adapter
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Auxiliary Contacts Pressure Plate Quick Connect
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A