EATON C25DNJ240T Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 24 Vac, 50/60 Hz, Open With Metal Mounting Plate | BJ7ZVA
EATON C25DNJ240T Definite Purpose Contactor, 40A, Quick Connect, 24 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, 50A
Item: BJ7ZVAModel: C25DNJ240T
In Stock
Get it by Monday, May 25
Amps Range 15-50A
Amps Rating 40A
Coil Voltage 24V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 40A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 50A