EATON C25DNE240C-GL Definite Purpose Contactor, 40A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, Box Lugs, Non-Reversing
Item: BJ7YYAModel: C25DNE240C-GL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Definite Purpose Contactor
Accessories Mounting Plate
Amps Range 15-50A
Amps Rating 40A
Coil Voltage 24V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 40A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Options Global Listed
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 50A