EATON C25DND225C Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 440-480 Vac, 50/60 Hz | BJ7YKQ
EATON C25DND225C Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 440-480 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, 35A, Non-Reversing
Item: BJ7YKQModel: C25DND225C
In Stock
Get it by Friday, May 22
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 440-480V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A