EATON C25DND2251T Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 24 Vdc, Open With Metal Mounting Plate, 15-50A | BJ7YJV
EATON C25DND2251T Definite Purpose Contactor, Quick Connection, 25A, 24 Vdc, 2-Pole, 35A, Non-Reversing
Item: BJ7YJVModel: C25DND2251T
In Stock
Get it by Monday, May 25
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V DC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A