EATON C25DNB2401W Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, Quick, Quick Connect, 24 Vdc | BJ7XUY
EATON C25DNB2401W Definite Purpose Contactor, 24 Vdc, 2-Pole, Binding Head Screw, Non-Reversing
Item: BJ7XUYModel: C25DNB2401W
In Stock
Get it by Friday, May 22
Amps Range 15-50A
Amps Rating 40A
Auxiliary Contacts Quick Connect
Coil Voltage 48V DC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Inductive Full Load 40A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Options Global Listed
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 50A