EATON C25DNA2401A Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, Quick, 30A, 24 Vac | BJ7XLA
EATON C25DNA2401A Definite Purpose Contactor, 30A, Mounting Plate, 24 Vac, 2-Pole, Binding Head Screw
Item: BJ7XLAModel: C25DNA2401A
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Amps Range 15-50A
Amps Rating 40A
Coil Voltage 120V DC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Inductive Full Load 40A
Length 1.97"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3.19"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 8/25"
Resistive Load 50A