EATON C25DGD225TE Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 24 Vac, 50/60 Hz, Nema Type 1 Enclosed, 15-50A | BJ7XEQ
EATON C25DGD225TE Definite Purpose Contactor, Quick Connection, 25A, 24 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, Non-Reversing
Item: BJ7XEQModel: C25DGD225TE
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Connection Quick
Contact Configuration 2 NC
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Poles 2
Product Height 6 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 4.1"