EATON C25DGC325A Definite Purpose Contactor, Quick, 30A, 24 Vac, 50/60 Hz, Nema Type 1 Enclosed, 15-50A | BJ7XDJ
EATON C25DGC325A Definite Purpose Contactor, 30A, 24 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, Screw/Pressure Plate
Item: BJ7XDJModel: C25DGC325A
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Connection Quick
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Poles 2, 3
Product Height 6 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 4.1"