EATON C25CNB125B Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 110-120 Vac, 50/60 Hz | BJ7XBZ 49C059
EATON C25CNB125B Definite Purpose Contactor, 25A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 1-Pole, 35A, Non-Reversing
Item: BJ7XBZModel: C25CNB125BCross Ref: 49C059
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Amps Rating 25A
Auxiliary Contact Module Capacity 1
Coil Voltage 208-240V AC
Connection Quick
Contactor Frame Size Compact
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frame Size Compact, Single-Pole With Shunt
Frequency 50/60 Hz
Full Load Current - Inductive 25A
Full Load Current - Resistive 35A
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac Not Rated
Includes Mounting Plate
Includes Shunt Single Pole With Shunt
Inductive Full Load 25A
Length 2 8/25"
Locked Rotor Load 150A @ 240-277V
Main Pole Contact Form 1NO
Maximum Operating Temperature 158°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Minimum Operating Temperature -13°F
Model Contactor
Mounting Hole Distance - Height 1.77"
Mounting Hole Distance - Width 1.61"
Mounting Postion Horizontal, Vertical
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 208-240V AC
Number Of Poles 1
Overall Depth 2.32"
Overall Height 3.19"
Overall Width 1.97"
Phase Single
Product Height 3.19"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 1.97"
Resistive Load 35A