EATON BRCOVS55 Surface Cover, Type Surface Cover, Br, Surface, For 3Br3042B150S
Get it by Tuesday, Apr 14
€570.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cover |
| For Use With | For 3Br3042B150S, 3Br3042H150S |
| Height | 1" |
| Length | 39" |
| Mounting | Surface |
| Notes | Includes CC Main Breaker |
| Type | Cover |
| Warranty | 10 yrs. |
| Width | 14.3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 99.06 |
| Ship width (cm) | 36.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Nema Enclosure Rating | Type | Voltage Rating | Wire Size | Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MBCOVC15 | 1" | NEMA 1 | Cover | - | - | - | €979.19 | |
![]() |
MBCOVC18 | 1" | NEMA 1 | Cover | - | - | - | €845.35 | |
![]() |
MBCOVC21 | 1" | NEMA 1 | Cover | - | - | - | €1,266.69 | |
![]() |
MBCOVC20 | 1" | NEMA 1 | Cover | - | - | - | €1,183.51 | |
![]() |
MBCOVC17 | 1" | NEMA 1 | Cover | - | - | - | €775.95 | |
![]() |
MBCOVC16 | 1" | NEMA 1 | Cover | - | - | - | €862.22 | |
![]() |
MBCOVC23 | 1" | NEMA 1 | Cover | - | - | - | €1,092.80 |
Explore Products
- EDWARDS MFG ED9-AC0906 Heavy Duty Gauging Table Kit
- BROWNING 3 1/2W EB FHWF 2303436
- SANDPIPER S15B1IBCABS600. Ball Valve AODD Pump, Standard Duty, Metallic, Cast Iron, 1-1/2 Inch Port
- OSG 1731705 Spiral Point Tap, 5/8 Inch - 18 Thread Size, 1 1/16 Inch Thread Lg, TiN, H3 / 2B, Plug
- CLEVELAND C80433 Square End Mill, Center Cutting, 5 Flutes, 5/16 Inch Milling Dia, 1 1/4 Inch Length Of Cut
- REGAL 008173AS43 Hand Tap, #6-40 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Bottom With Steam Oxide
- FABORY M51700.040.0036 Cotter Pin, 36 mm Lg., SS, 4 mm Pin Dia., Gr. A2, Extended Prong, Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Stencils and Stencil Sets
- Machining Vise Accessories
- Continuity Testers
- Welding Torch Handles
- Pipe And Tubing Connection Tools
- ANSELL 08-354 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- RINGERS GLOVES Form Fitting Lightweight Tactical Gloves
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Black Work Gloves
- ANSELL 11-840 Hyflex Nitrile Coated Durable Industrial Gloves
- CELLTREAT Pipette, Sterile
- HOFFMAN Rear Covers
- GRAINGER Maintenance Free Metallic And Multi Layered Flanged Sleeve Bearings
- ERICKSON End Mill Holders
- PARKER 68RB Series Air Brake Hose End Male Connectors, NPTF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON BRCOVS55 Surface Cover, Type Surface Cover, Br, Surface, For 3Br3042B150S
€570.34 /unit






