EATON BR612L125FP Main Lug Loadcenter, Ground Bar, Includes Breqs125 Hold-Down Screw, Main Lug, 125 A, C2 | BJ7TEJ
EATON BR612L125FP Main Lug Load Center, 1 Phase Split, 120/240 VAC, 125A, 12P, 10 kA Interrupt
Item: BJ7TEJModel: BR612L125FP
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 125A
Box Size 7
Bus Material Aluminum
Cover Cover Not Included
Enclosure Material Metallic
Height 13"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 3 14/25"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Flush
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Circuits 12
Number Of Spaces 6
Number Of Wires 3
Phase 1
Special Features Current Design
Type Main Lug
Voltage Rating 120/240V
Width 11"
Wire Size #14 AWG to 1 AWG