EATON BR2100NA Br Thermal Magnetic Circuit Breaker, Type Plug-On Circuit Breaker | BJ7RPD
EATON BR2100NA Thermal Magnetic Circuit Breaker, Type Br, 100 A, 5 Kaic, 2-Pole, 240V, #4-1/0 Awg Cu/Al
Item: BJ7RPDModel: BR2100NA
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Type BR
Features Non-Automatic Molded Case Switch
For Use With Type BR Loadcenters
Height 3"
Interrupt Rating 5 kAIC
Length 3"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Type Plug-On
Number Of Poles 2
Quantity 28
Trip Type Disconnect
Type Type BR 1-Inch Plug-on Circuit Breaker
Voltage 240V
Width 2"
Wire Size #4 AWG to 1/0 AWG