EATON BABRSP1030X72 Remote Operated Circuit Breaker, 120 VAC, 30A, 10 kA Interrupt, 1P, Mechanical Trip
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,122.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Miniature Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 30A |
| Connection | Bolt-on |
| Height | 3" |
| Length | 6" |
| Notes | Continuous Current Rating at 40Aaaac. |
| Number Of Poles | 1 |
| Quantity | 31 |
| Special Features | Status Switch, Bulk Pack |
| Type | Smart Circuit Breaker |
| Voltage Rating | 120V |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 1" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|
| BABRSP1020X72 | 1 | Smart Circuit Breaker | €828.81 | |
| BABRSP1015 | 1 | Smart Circuit Breaker | €430.54 | |
| BABRSP2020 | 2 | Smart Circuit Breaker | €1,138.94 | |
| BABRSP1025 | 1 | Smart Circuit Breaker | €1,254.05 | |
| BABRSP1025X72 | 1 | Smart Circuit Breaker | €1,056.19 | |
| BABRSP1015X72 | 1 | Smart Circuit Breaker | €940.66 | |
| BABRSP2015 | 2 | Smart Circuit Breaker | €1,138.94 |
Explore Products
- SMC VALVES BA7-040 Auto Switch Bracket
- USA SEALING BULK-PLF-74 Gasket Sheet, 1/16 Inch Thick, Green, Plant Fiber with Buna-N Rubber Blend
- RIDGID 17983
- MAXPURE TE2C6L2.0-PM Elbow 90 Degree T316l Stainless Steel 2 Inch
- SPEC C09750961250M Compression Spring, 54.6 lbs/In Stiffness Rate, 25.11 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QP217250VS-5 Shelving Unit, 72 Inch W x 21 Inch D x 50 Inch H, 2000 Lbs Load Capacity
- TB WOODS L276218 L-Jaw Hub, Cast Iron, L276 Size, 2.125 inch Bore Dia., 6.19 inch Outer Dia.
- DAYTON MH2MPU411G Lower Roller
Explore More
- KEYSHAFT
- Vinyl Edge Trim
- Hammer Drive Pin Anchors
- UPS and Surge Suppression Device Accessories
- Brass Rod Stock
- Antistatic Wrist Strap Kits
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- LAKELAND Disposable Coveralls
- HONEYWELL Cut Resistant Gloves, High Performance Polyethylene
- MUELLER INDUSTRIES 911U UL Fireline Strainers
- QORPAK Boston Round Dispensing Bottles
- EATON Freedom Series Finger Protection Shields
- EATON Magnum Series IEC Backplane Kits
- WHEELER-REX Hydraulic Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON BABRSP1030X72 Remote Operated Circuit Breaker, 120 VAC, 30A, 10 kA Interrupt, 1P, Mechanical Trip
€1,122.20 /unit

