EATON ARD660SR Ac Control Relay, 6No Contact, 120 VAC V Coil
Get it by Thursday, May 21
€1,727.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | NEMA Control Relay |
| Coil Voltage | 120V DC |
| Contact Configuration | 6 NO |
| Frequency | 60 Hz |
| Mfr. Series | Ar/Ard |
| Number Of Cavities | 0 |
| Number Of Poles | 6 |
| Product Height | 4.63" |
| Product Name | Eaton NEMA Machine Tool Relay |
| Product Width | 3 11/25" |
| Terminals | Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.7 |
| Ship height (cm) | 11.76 |
| Ship length (cm) | 7.32 |
| Ship width (cm) | 8.74 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- GRAINGER 4518BG-200 Marking Flag, 4 Inch x 5 Inch Flag Size, 18 Inch Staff Ht, Fluorescent Blue, Blank
- SLOAN 3315347BT EBF-650-TUR-TEE-CP-0.35GPM-MLM-FCT Base Body Faucet, Low Integrated, Deck Mounted, Infrared, 0.35 gpm, CP Finish
- DURHAM MANUFACTURING HMT-2436-2-MT-95 High Deck Portable Table, Size 24-1/4 x 36-1/4 x 31-13/16 Inch
- APPLETON ELECTRIC MA3575G120 Hid Wet Location Lighting, 35W Rating
- OIL SAFE 950000 Barrel Pump Lever Action, 10 oz.
- TSUBAKI 1.00E+25
- ENERPAC RLP5302 Hex Cassette P, 5303 lbs.Ft., 3-1/8 Inch AF Size
- APPROVED VENDOR 2EYJ2 Rod Aluminium 6061 3 Inch Diameter x 3 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Motion Control Couplings
- Hydraulic Hose Adapters and Plugs
- Multi-Gas Detectors
- IBC and Tank Spill Containment
- Brazing Alloys
- MCR SAFETY Mustang Premium Grain Leather Palm Work Gloves
- PYRAMEX Highlander Plus Sealed Eyewears
- MUELLER INDUSTRIES 11BC Iron Body Y Strainers
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- TOUGH GUY Scratch Brush
- WOODHEAD 130209 Series Cordset
- COOPER B-LINE Multiple Metering, Vertical Gang, Lever Bypass
- MILWAUKEE Leather Cut Resistant Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ARD660SR Ac Control Relay, 6No Contact, 120 VAC V Coil
€1,727.92 /unit

