FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Amps Rating | 270A |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Configuration | Reversing |
| Frame Size | S5 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 17.1" |
| Horsepower @ Single Phase - 120v Ac | Not Rated |
| Horsepower @ Single Phase - 240v Ac | Not Rated |
| Horsepower @ Three Phase - 208v Ac | 75 hp |
| Horsepower @ Three Phase - 240v Ac | 100 hp |
| Horsepower @ Three Phase - 480v Ac | 200 hp |
| Horsepower @ Three Phase - 600v Ac | 200 hp |
| Includes Auxiliary Contacts | Yes |
| Length | 7" |
| Max Current (ac) | 270A |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 300A |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 60A |
| Mounting | Horizontal |
| Mounting Postion | Horizontal |
| Mounting Style | Surface |
| Nema Enclosure Rating | No Enclosure |
| Nema Size | 5 |
| Nominal Coil Voltage @ 60hz | 24V AC |
| Number Of Poles | 3 |
| Operator | Not Available |
| Overall Depth | 7" |
| Overall Height | 17.1" |
| Overall Width | 14" |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Phase | Three |
| Relay | C440 Electronic |
| Reversing Capability | Reversing |
| Series | Freedom Series |
| Size | 5 |
| Special Features | With C440 Eolr Ground Fault Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10, 20) |
| Standards | Ce, Csa, Ul Listed |
| Starter Style | NEMA |
| Thermal Units Required | None (Not Applicable to Electronic Overloads) |
| Trip Class | Class 10A, Class 10, Class 20, Class 30 |
| Type | Starter |
| Width | 14" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 43.43 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 35.56 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Nema Size | Coil Voltage | Height | Number Of Poles | Hp @ 3 Phase - 208v | Hp @ 3 Phase - 575v | Hp @ 3 Phase - 240v | Hp @ 3 Phase - 480v | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AN19AN0A5E020 | 00 | 110/120V AC | 6 3/5" | 3 | - | - | - | - | €884.32 | |
| AN19AN0A5E005 | 00 | 110/120V AC | 6 3/5" | 3 | - | - | - | - | €838.01 | |
| AN19AN0A5E1P6 | 00 | 110/120V AC | 6" | 3 | - | - | - | - | €825.38 | |
| AN19AN0C5E005 | 00 | 440/480V AC | 6 3/5" | 3 | - | - | - | - | €838.01 | |
| AN19AN0B5E1P6 | 00 | 220/240V AC | 6 3/5" | 3 | - | - | - | - | €825.38 | |
| AN19AN0B5E020 | 00 | 220/240V AC | 6 3/5" | 3 | - | - | - | - | €884.32 | |
| AN19AN0C5E020 | 00 | 440/480V AC | 6 3/5" | 3 | - | - | - | - | €884.32 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-PS-AC-1227 Plastic Sheet Stock, 0.25 Inch Thick, 1 1/2 Inch Width x 36 Inch Length, White
- SPARTAN SCIENTIFIC 3827-E80-AA86B Solenoid Valve 1/8 Inch 24vac Epdm
- CHRISLYNN 87582S Pre-Winder, M22x1.5 Thread Size, Std
- AEROQUIP FC9341-0606S Hydraulic Hose Fitting Steel 5/16 inch
- GATES 525H100 Square Tooth Timing Belt, 0.5 Inch Pitch, 105 Teeth
- AIGNEP 88222-06-04 Swivel Male Run Tee, 3/8 Inch Tube x 1/4 Inch NPTF
- KIPP K0122.0A01X35 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, #10 To 24 Thread Size, 35 mm Stud Length
- HOFFMAN E9PB 58070 Pushbutton Enclosure, Type 12, 9 Holes, 30.5mm Hole Size, Gray, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Elbow Knee and Ankle Supports
- Profiling Tools
- Wire Carts
- Water Supply Stops
- Electrical Properties Data Loggers
- LOUISVILLE L-3016 Series Fiberglass Step Ladders
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm And Fingertips With Dots
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- SPEARS VALVES PVC Class 200 IPS Fabricated Fitting 15 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
- LINN GEAR Mill and Engineering Chain Sprockets, H82 Mill Chain
- STARRETT Steel Rules, Inch Graduations, Heavy Spring-Tempered
- NIBCO 6518 Series Flush Socket Reducing Bushers, Spg x S, Kynar Red PVDF Schedule 80
- SANDPIPER Pump Brackets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON AN59SN0T5G300 NEMA Magnetic Motor Starter, Reversing, 3 Poles, NEMA Size 5, 270 A, 24 VAC Coil
€27,035.70 /unit

