EATON AN59KN0B5E100 Full Voltage Magnetic Reversing Starter, 220/240 VAC V Coil, 3P, Open Enclosure
Item: BJ7KFCModel: AN59KN0B5E100Cross Ref: 6HGT4
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Item Motor Starter
Amps Rating 90A
Auxiliary Contacts Included 1NO
Coil Voltage 220/240V AC
Configuration Reversing
Frame Size S3
Frequency 50/60 Hz
Height 11.35"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 25 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 50 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 50 hp
Hp @ Single Phase - 120v Ac 7 1/2 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 6"
Max Current (ac) 90A
Maximum Overload Relay Current Setting 100A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 20A
Mounting Horizontal
Mounting Postion Horizontal
Mounting Style Surface
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nema Size 3
Nominal Coil Voltage @ 60hz 240V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 6"
Overall Height 11.35"
Overall Width 8.08"
Overload Protection Type Electronic
Phase Three
Relay C440 Electronic
Reversing Capability Reversing
Series Freedom Series
Size 3
Special Features With C440 Eolr Standard Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10A, 10, 20, 30)
Standards Ce, Csa, Ul Listed
Starter Style NEMA
Thermal Units Required None (Not Applicable to Electronic Overloads)
Trip Class Class 10A, Class 10, Class 20, Class 30