EATON AN59GN0A5G045 Overload Relay Starter, Nema Size 2, 45 A, 110/50 V, Ground Fault Feature Set-9-45 A
Item: BJ7KDYModel: AN59GN0A5G045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Motor Starter
Amps Rating 45A
Coil Voltage 110/120V
Configuration Reversing
Height 7.1"
Length 4.98"
Nema Size NEMA Size 2
Product Name Eaton Freedom NEMA motor control starter
Relay C440 electronic
Size 2
Special Features With C440 Eolr Ground Fault Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10, 20)
Type Starter
Width 6.7"