EATON AN59DN0E5E020 NEMA Magnetic Motor Starter, Reversing, 3 Poles, NEMA Size 1, 27 A, 208 VAC Coil
Item: BJ7KCLModel: AN59DN0E5E020Cross Ref: 6HGN3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Magnetic Motor Starter
Amps Rating 27A
Auxiliary Contacts Included 1NO
Coil Voltage 208V AC
Configuration Reversing
Frame Size S1
Frequency 60 Hz
Height 7.1"
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 4.98"
Max Current (ac) 27A
Maximum Overload Relay Current Setting 20A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 4A
Nema Size 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 208V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 4.98"
Overall Height 7.1"
Overall Width 6.7"
Size 1
Special Features With C440 Eolr Standard Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10A, 10, 20, 30)
Trip Class Class 10A, Class 10, Class 20, Class 30
Type Starter
Width 6.7"