EATON AN59DN0A5E045 NEMA Magnetic Motor Starter, Reversing, 3 Poles, NEMA Size 1, 27 A, 120 VAC Coil
Item: BJ7KBLModel: AN59DN0A5E045Cross Ref: 6HGN0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 27A
Auxiliary Contacts Included 1NO
Coil Voltage 110/120V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 7.1"
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 4.98"
Max Current (ac) 27A
Max. Overload Relay Current Setting 45A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 9A
Nema Size 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 4.98"
Overall Height 7.1"
Overall Width 6.7"
Size 1
Special Features With C440 Eolr Standard Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10A, 10, 20, 30)
Trip Class Class 10A, Class 10, Class 20, Class 30
Type Starter
Width 6.7"