EATON AN58TN0KEC Full Voltage Reversing NEMA Starter, 240 VAC, Open Enclosure
Get it by Tuesday, Apr 14
€155,246.41 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Coil Voltage | 240V AC |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps Range | 1.4-4.4A |
| Height | 6.1" |
| Length | 7 3/5" |
| Size | 6 |
| Special Features | With It Solid State Overload Relay (N0K) |
| Voltage Rating | 240V |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.26 |
| Ship height (cm) | 15.49 |
| Ship length (cm) | 19.3 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
Explore Products
- EATON XMX-IO-BF-A Heavy Duty Card Kit, 1-Analog Output, 1-Digital Output, 1-Relay Output, 30.5 Mm
- WATTS PWSWHT20M5 7100381 Sediment Wound Filter, String Wound, 2 1/2 Inch x 20 Inch Size
- CLEVELAND C16729 Taper Length Drill Bit, #6 Drill Bit Size, 3 5/8 Inch Flute Length, 13/64 Inch Shank Dia
- ENERPAC ERT11024 Extended Reaction Tube, 24 Inch Size/ 610 mm
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3125B6W Iec Pin And Sleeve Inlet, Male, 125 A, 220 - 240 V, 2 Pole, Blue
- DAYTON 30G292 Selector Switch Illuminated Standard
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulkhead Tank Fittings
- Surface Testers
- Cold Air Guns
- Oil Burners
- Wire Connector Kits
- OIL SAFE Tritan Sight Glass Conversion Kits
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread
- DICKSON 8 Inch Pressure Chart Recorders
- ACME ELECTRIC WH0 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Sliding Overhead Track System Intermediate Kits
- MCR SAFETY Inspection Gloves
- USA SEALING Cam and Groove Adapters
- WESTWARD Front Plates
- WATTS 1000DCV Large Series Check Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON AN58TN0KEC Full Voltage Reversing NEMA Starter, 240 VAC, Open Enclosure
€155,246.41 /unit



