EATON AN53CN0D5G020 Reversing Nema Starter, 600/550 VAC V Coil, 3P, Open Enclosure
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,707.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Circuit Protection | Ground Fault |
| Coil Voltage | 600V AC |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Height | 7 1/2" |
| Length | 4" |
| Size | 1 |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 4 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.04 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 11.43 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
Explore Products
- KIPP K0350.252 Flattened Ball-End Locating Pin, Flattened Ball End, Tool Steel, 25 mm Shank Outside Dia
- DORIAN CNMG-433-KEM-DKC10UT
- TECHNIKS 22939-3 End Mill Holder, Cv50 Taper Size, 5/8 Inch Bore Dia, 3 Inch Projection
- TITAN FASTENERS ZFBIT18FL
- EATON XTAE012B10L016 Electronic Motor Starter, 12 A, 380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 12-16 A
- ROPER WHITNEY 251700113 Standard Replacement Finger, 1.5 Inch Size
- TB WOODS 8MPC71S62 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 62mm Belt Width, 7.118 inch Pitch Dia.
- TITAN FASTENERS DUA66014
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hats
- Drum Lifters
- Air Oil and Water Solenoid Valves
- Laboratory Faucets
- Soil Auger Kits
- FABENCO XL Series Extended Coverage Self-Closing Safety Gates
- TURTLESKIN CP-500 Insider Gloves
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL 260R Series Reduced Hanger Rod Clevis Hangers
- COOPER B-LINE B2000 Series O.D. Pipe Clamps
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Nipples, 2 Inch Diameter, Threaded One End
- WERMA EvoSIGNAL Series Visual Mini Audible Signal Horns
- RAMFAN Venturi Cone Blowers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON AN53CN0D5G020 Reversing Nema Starter, 600/550 VAC V Coil, 3P, Open Enclosure
€2,707.19 /unit



